+375 17 209-54-47

Эразмус+, Ключевое направление деятельности 1.

Совместные магистерские степени Эразмус Мундус

Совместные магистерские степени (СМС)

(Erasmus Mundus Joint Master Degrees)

Длительность проекта:

4 - 6 лет

Максимальный грант:

5 000 000 евро

Крайний срок подачи:

15 февраля 2018

Совместные магистерские степени Эразмус Мундус (Erasmus Mundus Joint Master Degrees (EMJMDs)) - международные образовательные программы, предоставляемые консорциумом высших учебных заведений (вузов) из разных стран и партнерами с определенным опытом и заинтересовнностью в образовательной программе.

Программа финансирует проекты, направленные на разработку совместных магистерских программ, в которых могут принимать участие как вузы из стран программы (государства ЕС, Исландия, Македония, Норвегия, Турция, Швейцария), так и вузы из стран-партнеров (все другие страны, в том числе Республика Беларусь).

Цель инструмента:

• Foster excellence, innovation, and internationalisation in HEIs
  • Boost the attractiveness of the European Higher Education Area (EHEA) and support the EU's external action in the field of higher education
  • Improve the level of competences and skills of Master graduates and their employability

All participating HEIs established in a Programme Country must be institutions that award the corresponding EMJMD Master degree, either joint or multiple/double. The degrees must be accredited, where applicable, by the competent national authorities in the countries where the HEIs are established.

Кто может участвовать:

• A participating organisation can be any public or private organisation established in a Programme Country or in a Partner Country that contributes directly and actively to the delivery of the EMJMD.

Such an organisation can be:

• a higher education institution (HEI);
  • a public or private, a small, medium or large enterprise (including social enterprises);
  • a public body at local, regional or national level;
  • a non-profit organisation, association, NGO;
  • a research institute.

This list includes the organisations that can take part in an EMJMD. Please note however that not all these organisations can submit an application. For the list of organisations that can apply, please refer to the tab 'who can apply'.